Kapat

YouTube Analytics Nedir? Nasıl Kullanılır?

Anasayfa
Acemi YouTube Analytics Nedir? Nasıl Kullanılır?
YouTube Analytics

Bugün yenilikler içerisinde de gösterebileceğimiz en önemli detaylardan olan YouTube Analytics ile alakalı meraklarınızı gidereceğiz. Google, bildiğimiz gibi web sitelerinin verilerini incelemek için geçmişte çok kapsamlı bir analiz aracı geliştirdi. YouTube, bu alanda ayrı bir sektör haline gelmeye başladıktan sonra bunu YouTube için de uyarladı.

Artık kanalınız, videolarınız ya da ihtiyaç duyduğunuz her türlü veri ile alakalı olarak gereksinimlerinizi Analytics üzerinden sağlayabilirsiniz.

YouTube Analytics Nedir

YouTube Analytics Nedir?

YouTube Analytics, kanalınıza yüklediğiniz videolar, izlenmeleri ya da takipçilerinize dair her türlü veriyi analiz ederek takip edebildiğiniz bir sayaç sistemidir.

Google şirketi tarafından özel parametreler ile geliştirilmiştir ve kanalınızı açtığınız an itibari ile sayaç çalışmaya başlar. Kanalınızın her türlü verisini sizler için takip eder ve bunu dilediğiniz gibi rapor halinde sizlere sunar. İsterseniz yukarıda gördüğünüz üzere grafiksel verileri de analiz edebilme şansına sahip olursunuz.

YouTube Analytics Nasıl Kullanılır?

YouTube Studio kısmına girmeniz itibari ile Analytics sekmesinden kanalınızın sayaç sistemini aktif edebilirsiniz. Bu işlem sadece birkaç tıklama sayesinde sorunsuz olarak aktif hale geliyor. Peki Analytics aracını kullanarak neleri takip edebilirsiniz? Listemiz oldukça uzun ancak yine de yüzeysel olarak üzerinden geçecek olursak;

  • Sayfanızı günlük ziyaret eden kişi sayısı,
  • Videolarınızın günlük izlenme, like ya da dislike verileri,
  • Kanalınıza gün, gün abone olan kişilerin rakamsal bilgisi,
  • Abone olan kişilerin yaş, cinsiyet, ülke, şehir ya da cihaz tercihlerine göre ayrıştırılmış grafikleri,
  • Saat, saat kanal ve video hareketlerine dair grafikler,
  • Kanalınızın en çok hangi kelimelerde listelendiği ve ziyaretçi çektiği,
  • Kanalınız için reklam, anahtar kelime önerileri,
  • Sizin için önerilen ideal video uzunlukları gibi detaylara dair kılavuz,

kısacası her anlamda bir YouTube kanalı sahibi için olmazsa olmaz seçeneklerden birisi olarak da dikkatleri çekiyor. YouTube Analytics ile alakalı olarak yakında açacağımız YouTube kanalımızda sizlere elimizden geldiğince kapsamlı bilgiler sunacağız.

Web Analytics sistemi kadar gelişmiş detaylara sahip olan bu özelliği tüm kanal sahipleri aktif etmelidir. Yakın bir zamanda sizlere videolu anlatımlarımız ve tanıtımlarımız ile de bilgiler sunacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir