Kapat

YouTube Vergi Dönemi Başlıyor

Anasayfa
Yenilikler YouTube Vergi Dönemi Başlıyor
YouTube Vergi Dönemi

Devlet tarafından 19 Aralık 2018 tarihi itibari ile YouTube vergi dönemi başladığına dair detaylar kesinleşti. Bildiğimiz gibi uzunca bir süredir YouTuber kavramı ülkemiz sınırlarında da ciddi anlamda yayıldı. Dolayısı ile YouTube reklamları ile birlikte çok genç yaştan itibaren ciddi gelirler elde edilebilir hale geldi. Tabi ki devlet, adaletli bir ortam olması açısından bu noktada vergilendirme yoluna gidiyor.

İnternet Ortamında Verilen Reklam Hizmetlerinin Vergi Kapsamına Alınması” kapsamında bugünden itibaren YouTube fenomenlerinden vergi alınacak. Tabi ki bunun belirlenmesinde birkaç önemli kural belirlendi. Bizde bu detaylara yönelik olarak sizleri elimizden geldiğince en net şekilde bilgilendirmek istiyoruz.

YouTube Vergi Mükellefleri Neye Göre Belirlenecek?

Öncelikli olarak baya uzun süredir dedikodusu yapılan ancak 2019 yılı itibari ile ancak uygulanmaya başlanan bir proje olduğunu net olarak söyleyebiliriz. Dijital dünyanın en büyük reklam mecralarından birisi haline gelen YouTube, zaman içerisinde çok daha hızla büyüdü. Dolayısı ile devlet, yüksek gelirler söz konusu olması nedeni ile vergilendirme yoluna gitti.

Vergilendirmeye yönelik haberler ile birlikte vergi mükelleflerinin nasıl seçileceğine dair de detaylar belli oldu. Bu noktada aşağıdaki seçenekler özellikle baz alınarak vergilendirme yapılacak Gelir Dairesi verilerine göre vergi sınırının üzerinde gelir elde edenler olarak belirlendi.

YouTube Vergi

YouTube Fenomenlerinin Dahil Olacağı Vergi Türü

Devlet tarafından yapılan resmi açıklama ile birlikte yüksek gelir elde eden YouTube fenomenleri STOPAJ VERGİSİ ödeyecek. Bu verginin ödenme oranları da kişinin gelirine bakarak belirleniyor. Vergilendirme, herhangi bir vergi levhası aranması gibi detaylar söz konusu olmadan yapılacak.

YouTube Adsense gelirleri dikkate alınarak hareket edecek olan Maliye Bakanlığı, bu sayede adaletli bir dağılım yaparak yüksek gelir durumuna göre YouTube üzerinden para kazanan tüm fenomenlere uygulama yapacak. Vergi mükellefiyeti, ülkemiz ve diğer dünya ülkelerinin tamamında uygulanan bir husus.

DEMOKRATİK bir toplum içerisinde yaşadığımızdan ve vergi tüm dünyada uygulanan bir detay olduğundan dolayı buna tepki göstermek yersiz. Yakın bir zaman dilimi içerisinde buna tepki göstermek isteyenler olacaktır. Nacizhane fikirlerimizi de beyan etmekte yarar görüyoruz. Artık rekabet daha da büyüyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir