Kapat

YouTube ve Twitch Arasındaki Farklar

Anasayfa
Diğer YouTube ve Twitch Arasındaki Farklar
YouTube ve Twitch Arasındaki Farklar

Bugün merak eden okuyucularımız için iki ayrı sistem olarak bilinen YouTube ve Twitch arasındaki farklar üzerinde durma yoluna gideceğiz. İki sistem de günümüzün en çok ilgi gören ve en çok kabul görmüş seçeneklerinden birisi olarak da dikkat çekiyor.

YouTube ve Twitch yayıncılarının her geçen gün ciddi anlamda artış göstermesi ile birlikte muazzam imkanlar kendisini gösteriyor. Bizde elimizden geldiğince sizlere kıyaslama yapacağız.

YouTube ve Twitch

YouTube ve Twitch Arasındaki Farklar Nelerdir?

YouTube, bildiğimiz gibi dünyanın en gelişmiş video paylaşım ve içerik yönetim sistemi olarak ön plana çıktı. Google şirketinin sahibi olduğu bu sistem, zaman içerisinde kanal mantığını getirdi ve YouTuber kavramı ortaya çıktı. Tabi ki reklam modelleri sayesinde de online reklamcılığın en ideal mecralarından birisi olmayı başardı.

Twitch, tamamen canlı yayın modeli üzerine kurulmuş olan ve yine yayıncı odaklı olarak kendisini göstermiş bir sistem. Genellikle oyun yayıncıları ile birlikte kendisini göstermeye başlayan bu sistem, VLOG paylaşımı yapanların da ortaya çıkması ile birlikte net şekilde daha fazla ön plana çıktı. Twitch sisteminin en ideal yanlarından birisi ise yayıncılara doğrudan maddi olarak destek olabiliyorsunuz.

Twitch sistemine baktığımız zaman konsept genellikle oyun üzerine kurulu durumda. Aslında günümüzün en popüler Youtuberları da sektöre oyun paylaşımları ile giriş yaptı ve zaman içerisinde daha farklı, modern içerikler üretmeye başladı. Twitch sistemi de para kazandıran bir sistem olduğundan daha fazla ilgi çekiyor.

YouTube tabi ki daha geniş bir kapsam. Twitch sistemini henüz herkes bilmiyor ancak YouTube, günde milyarlarca ziyaret ve izlenme alan bir sistem olduğundan dolayı çok daha sağlıklı bir şekilde ilerliyor. İki sistem arasında farklar çok falza ancak yayıncıların ilgisini çekmesi açısından da ayrıca ön plana çıkan sistemler diyebiliriz sanırım.

Youtube ve Twitch canlı yayınları hit konusunda farklılık gösterir. Twitch tamamen canlı yayın üzerine bir konsept olduğundan dolayı çok daha fazla takip edilir. YouTube canlı yayınlarında ise takip düzeyi biraz daha az. Bu nedenle esas odak noktanızı düşünerek hareket etmeniz ideal olacaktır.

 

 

Kaynak ; https://www.youtubedestek.com/threads/youtube-ve-twitch-arasindaki-farklar.38/ Youtube ile Twitch arasındaki farklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir